Марков камък
Марков камък, известен още с името Големият камък, е тракийско светилище и представлява един огромен камък, висок 8 метра, закрепен върху други две скали. На върха на Големия камък има две ямки, които се пълнят с вода, за която се смята, че е лековита и помага при безплодие и проблеми с очите. Под камъка има Провирало – тесен процеп, за който има поверие, че онези, които минат три пъти през Провиралото ще оздравеят и ще им се изпълнят желанията.
Водопад Докузак
Водопад Докузак се намира се на около 7,5 км от град Малко Търново, точно преди в село Стоилово. До водопада се стига с кола. Той не е висок, но е мощен и с много красив рисунък, с множество дипли. Водите му падат на много струи и се леят върху ръбати и силно релефни скали, което създава усещане, че водата сякаш блика от всякъде. Всичко това на фона на близката гора.
Балчик – Ботаническа градина
Една от трите университетски ботанически градини на Софийския университет се намира в Балчик, останалите две са във Варна и София. Мястото е избрано неслучайно. Благодарение на мекия климат, целогодишно, тук могат да се наблюдават над 3000 вида растения от цял свят. Сред дървесните видове интересни бяха бонбоненото дърво, древно гинко, книжно дърво и много други. Розариумът разположен в най-ниската час на градината пък разпръсква аромат из цялата околност. Различни водни съоръжения допринасят за екзотичното излъчване на Ботаническата градина. Лятно време цялата експозиция от кактуси и сукуленти са изложени на открито. Красиви водни лилии в малки водни басейни пък радват посетителите. В самия край на Ботаническата градина е и Дворецът на румънската кралица Мария. Тук тя е идвала предимно сама, обичала е спокойствието и го е използвала за да пише стихове и да рисува. Тук се намира и Винарната на кралицата – ако сте любители на винените напитки има безплатни дегустации.
Петрич кале
Крепостта Петрич кале е изградена върху високо около 100 метра скално възвишение. Намира се над село Разделна, като за да стигнете до нея трябва да излезете от селото и с питане да ви упътят за маршрута. Крепостта датира от VVI в., по-късно е разрушена и възстановена едва през XI-XII в. Петрич кале е разполагал с две крепостни стени, ров и щерни. По време на aрхеологическите разкопки са намерени множество върхове на стрели, пръстени, накити, много железни предмети. Най-интересното за мен бе потерната с изсечени в скалата каменни стъпала, по които се е достигало до северното подножие на хълма. Сега в този процеп има дървено стълбище, което извежда към красива, макар и нестабилна панорамна площадка, гледаща към близко разположения Белослав. На върха на скалния нос има и голям метален кръст, който нощем осветява местността.